A rendszerváltást követően a Magyar Honvédség helyzete gyökeresen megváltozott, miután Magyarország a NATO és az EU tagállama lett. Ma a Honvédség egy polgári irányítás alatt álló, centrálisan vezetett és hierarchikusan felépülő fegyveres szervezetként működik.
Állományát szerződéses és hivatásos katonák, illetve köztisztviselők alkotják. Béke időben ez az önkéntességen alapul, ám védelmi helyzetben elrendelhető az általános sorkötelezettség. Feladata nem csak az ország fegyveres védelmére korlátozódik, hiszen részt kell vállalnia a NATO kollektív védelmében, akcióiban. Ilyen feladat a külföldi missziók, a békefenntartás vagy a katasztrófa védelem és újjáépítés.
A Magyar Honvédséget békeidőben az Országgyűlés, a Köztársasági elnök, a Kormány és a Honvédelmi miniszter, védelmi helyzetbe a Honvédelmi tanács irányítja. Az operatív irányítás a mindenkori Vezérkar feladata.
Katonaságunk gerincét hét harci alakulat jelenti. Ez a Bocskai és Klapka lövészdandár, a Bercsényi különleges műveleti zászlóalj, a Szentgyörgyi repülőbázis, az Arrabona légvédelmi rakétaezred, a Szolnoki helikopterbázis és a Könnyű vegyes zászlóalj. Emellett számos támogató és kiszolgáló alakulat áll a Haza szolgálatában.
NATO szövetségesként négy külföldi misszióban vesznek részt magyar katonák. A legnagyobb magyar kontingens az afganisztáni Baglán tartományban van. Itt több mint 300 fő teljesít szolgálatot. Emellett Koszovóban, Bosznia-Hercegovinában és Cipruson állomásozunk. Katonáink elsősorban békefenntartó, őrző-védő, felderítő és kiképző feladatokat látnak el.
A magyar állam évente több mint 200 milliárd forintot költ védelmi kiadásokra. Ez napjainkban kevesebb mint a GDP 1%-a. Várhatóan ez a szám nőni fog, mert a NATO által elvárt összeg minimum a GDP 2%-a. Ezt a tőkeinjekciót a kormány jelenlegi tervei szerint 2016 és 2022 között adják be.
Így várhatóan a katonák átlagfizetése is növekedni fog. Hende Csaba honvédelmi miniszter közlése alapján, ma a legénységi állomány 137 ezer, altisztek 197 ezer míg a tisztek 389 ezer forintot keresnek bruttóban.
Cikksorozatunk következő részében a Magyar Honvédség haditechnikájáról lesz szó.